• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Videolar
Takvim

Cimnastik Branşları

Artistik Cimnastik

Eski adı “aletli cimnastik” olan artistik cimnastikte erkeklerde altı alette yarışma yapılır; yer hareketleri, kulplu beygir, halka, atlama masası, paralel ve barfiks. Kadınlarda ise dört alette yarışma yapılır; atlama masası, asimetrik paralel, denge ve yer hareketleridir.Ritmik Cimnastik

Ritmik Cimnastik sadece bayanların yaptığı Olimpik bir cimnastik branşıdır. Sporcular müzik eşliğinde vücut ve alet tekniklerinin sergilendiği, hareketlerin dans ve estetik ile birleştiği koreografiler sunarlar. Ritmik cimnastik, dans ve bale ile iç içe olan bir spor dalıdır. İp, çember, top, labut ve kurdele bu branşın aletleridir. Sporcular bireysel yarışabilecekleri gibi, 5 kişiden oluşan gruplar halinde de yarışmalara katılabilirler.
Trampolin Cimnastik

Trampolin; bir seri duraksamaksızın ya da ara düz sıçramasız ayaktan ayağa, ayaktan sırta yüz üstüne ya da oturur pozisyonda ritmik ve yüksek sıçrama ile trampolin üzerinde yapılan hareketlerdir. Bireysel, çiftler ve senkronize olmak üzere farklı disiplinlerde yarışmaları vardır.


Aerobik Cimnastik

Esneklik ve estetik ile güç ve hızın bir araya geldiği müzik eşliğinde yapılan bir spor dalıdır. Temelinde aerobik adımlarının bulunmasından dolayı Aerobik Cimnastik olarak adlandırılmıştır. Tek erkek, tek bayan, çiftler, triolar ve gruplar kategorileri mevcuttur.
Akrobatik Cimnastik

Akrobatik Cimnastik; hem erkeklerde hem de kadınlar için yarışmaları bulunan bir disiplindir. Akrobasi hareketlerini bir araya getirerek müzik eşliğinde yapılan bir spor dalıdır.Genel Cimnastik

Şu anda gösteri amaçlı yapılmakta olan bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir. Genel cimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giyisileri ve taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans, çeşitli cimnastik hareketleri olan, hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup cimnastiğidir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret18807
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 22° 17°
Saat